Két új ideiglenes kollégium alakult


Az előzetes bejelentéseknek megfelelően ma megalakult az NKA Petőfi 200 és a Magyar Géniusz Program Ideiglenes Kollégiuma. A két újonnan alakult kollégium összesen 9 milliárd forint keretösszeggel gazdálkodik.

A Magyar Kormány döntése értelmében a 2022-23-as évet Petőfi emlékévnek nyilvánították a költőóriás születésének 200. évfordulója alkalmából. A Petőfi-bicentenárium fókuszában a magyar anyanyelvi kultúra áll, az ideiglenes kollégium pályázati céljai, hogy a támogatások révén olyan programok, események, alkotások szülessenek a kultúra valamennyi területén, amelyek a további kétszáz évre is biztosítják az anyanyelvi kultúra fennmaradását a Kárpát-medencében.- fejtette ki korábban Demeter Szilárd az emlékév kapcsán.

Az NKA új Ideiglenes Kollégiumának a feladata, hogy mindezt pályázatok útján támogassa és ezzel a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb és legismertebb alakjának, Petőfi Sándornak és az elmúlt 200 év klasszikus magyar, irodalmi szerzőinek emléket állítson. Az ideiglenes kollégium által kiírásra kerülő pályázatok között a reformkorhoz köthető irodalmi emlékházak és emlékhelyek megújítására, a magyar irodalom ezen korszakának klasszikus szerzőinek emlékhelyeit fenntartó önkormányzatok és szervezetek pályázhatnak az aktuális kiírás szerint.

Az alakuló ülésen Demeter Szilárd, a PIM főigazgatója, az ideiglenes kollégium vezetője kiemelte, hogy a bicentenárium alkalmas a nemzetpolitikai célok és a magyarság kulturális identitásának megerősítésének összehangolására. Az ideiglenes kollégium létrehozásának egyik fő motivációja az volt, hogy az emlékév kapcsán született és még várható sok-sok ötletet egy rendszerbe állítsák és ezzel a párhuzamosságokat minimalizálják. Ehhez hozzátartozik a megfelelő és szegmentált kommunikációi is, ami által valamennyi korosztály és valamennyi magyar település szerves részese és élvezője lehet az emlékév eseményeinek.

A Petőfi 200 Ideiglenes Kollégiuma a Kárpát medence egészét érintő pályázatát első körben várhatóan augusztus elején írja ki, és a pályázóknak két hónap áll majd rendelkezésére pályázati anyagok benyújtására.

A Magyar Géniusz Program Ideiglenes Kollégiuma pályázati támogatások útján a vidéki múzeumok programjait, közgyűjteményeinek bemutatását kívánja segíteni. Az ideiglenes kollégium 3 milliárd forint keretösszegből gazdálkodva bírálja el majd a pályázatokat.

Az alakuló ülésen Demeter Szilárd összefoglalta a célkitűzéseket, amelyek a következők: a vidéki múzeumok kultúrkincseinek egyidőben való felmutatása, bemutatása, kimozdítani az embereket a vidéki múzeumok és kulturális programok helyszíneire, a magyarság kulturális identitását megerősíteni, amely egyetlenként tudja felvenni az identitáspolitikával a harcot, és végül, de nem utolsó sorban a támogatások révén az együttműködés ösztönzése azon kulturális szereplők között, akik hasonló területen hasonló elképzeléseket valósítanak meg.

Az NKA Magyar Géniusz Program Ideiglenes Kollégiuma várhatóan júliusban nyitja meg a pályázati lehetőséget.