A húsvét utáni negyvenedik nap áldozócsütörtök, mely Jézus mennybemenetelének ünnepe, az ötvenedik nap pedig pünkösd, amely napon a Szentlélek leszállt az apostolokra, akik ennek következtében különféle nyelveken kezdtek beszélni, az összesereglett, csodálkozó népből ki-ki a maga nyelvén hallotta a prédikációt. A szentlélek kiáradásának hatására sokan megkeresztelkedtek, ekkor alakultak az első keresztény közösségek, így a pünkösd az egyház születésének ünnepe is.
Pünkösd havának májust nevezik, ám maga a pünkösd, mozgóünnep lévén, a húsvét idejétől függően május 10. és június 13. közé eshet: idén május 19-20-án ünnepeljük. A pünkösdi hagyományok, mint néphagyományaink általában, keresztény és ősi pogány elemek keveredéséből jöttek létre.
Sok helyen tartottak ezen a napon búcsújárást, pünkösdi királyválasztást, mint azt Jókai Mór Egy magyar nábob című regényében is olvashatjuk, de sok helyen pünkösdi királynét is választottak a kislányok közül, aki díszes menet élén járta be a falut házról-házra. A fehérbe öltöztetett, fátyollal vagy piros mintás kendővel borított királyné a kosarában rózsaszirmokat vitt (az egyik legelterjedtebb pünkösdi jelkép), amivel meghintette az ajándékozókat.
A pünkösdölés (más néven mavagyonjárás vagy mivanmajárás) egy énekes-táncos adománygyűjtő pünkösdi népszokás volt az Alföldön, gyakorlatilag a pünkösdi királynéjárás egyik változata.
A májusfa (más néven májfa vagy jádzófa) is több helyen fontos szerepet játszott a pünkösdi ünnepkörben. A Zempléni-hegyvidék falvaiban pünkösdkor állították a májusfát.
A néphit szerint a pünkösdi harmatnak gyógyító-, varázsereje van. Ezért egyes helyeken pünkösdkor harmatot szedtek, amit a szembaj és szeplő ellen használtak orvosságként.
A legjelentősebb és legismertebb pünkösdi hagyományok közé tartozik a máig is élő búcsújáróhely, Csíksomlyó, mely az utóbbi években nem csak keresztény, de összmagyar zarándokhellyé is vált.
A pünkösdi hagyományok és népszokások országszerte kulturális programok formájában élnek tovább kiegészülve a helyi hagyományok és kulturális élet kiemelkedő eseményeivel.
Ezek a programok sok esetben a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jönnek létre.
Közhírré tétetik! – Kicsi Pünkösd napja népi-vásári forgatag címmel tartanak kulturális programokat Epölön. A gyermekek számára a Kezeslábas Társulat drámapedagógiai elemeket tartalmazó előadása Honti György Jászai Mari-díjas színész rendezésében, a felvidéki Pro Traditione-díjas Écsi Gyöngyi bábelőadása, a Taurin Cirkuszcsoport Gólyalábas, valamint Tűzzsonglőr produkciója nyújthat felejthetetlen élményeket.
Laczkó Péter Vándorfényképész, Körtükrészetinyolcszögvény címmel tart bemutatót a korabeli fényképészeti eljárásokról.
Mayer Orsolya a Csillagszemű Táncegyüttes bicskei csoportjának vezetésével pedig a Mayer Néptáncműhely tart néptáncelőadást és táncházat az érdeklődőknek.
A Cantus Agriensis Kulturális Egyesület 30 éve alakult. A Pünkösdi ünnepekhez kapcsolódva több szabadtéri programot terveznek ahol a közönséget is szeretnénk bevonni a közös éneklésbe. Olyan dalokat is énekelni fognak melynek a szerzője Gárdonyi Géza. Sokan nem is tudják, hogy Gárdonyi dalokat írt, verseket zenésített meg, s ennek bemutatásában és megismerésben segítenek az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Irodalomtanszékének előadói és Gárdonyi Gáza ükunokája, Keller Péter.
Programok:
május 17. péntek 17 óra
Helyszín: Kis Dobó tér
Énekelj velünk!
Utcazenei hangverseny – Fesztivál hívogató
Egri kórusok közös éneklése / kánonok, bordalok/
május 17. péntek 19 óra
Helyszín: Eszterházy Károly Egyetem díszterme
Nyitóhangverseny
Közreműködik a Cantus Agriensis Kórus és barátai
Vezényel: Gergely Péter Pál
május 18. szombat 10 óra
Helyszín: Bartakovics Béla Közösségi Ház
Karnagyi klub – Éneklő Magyarország
Karnagyi mesterkurzus, továbbképzések, repertoárbővítés, kortárs művek betanításának nehézségei, énekkar az iskolában.
május 18. szombat 14 óra
Helyszín: Bartakovics Béla Közösségi Ház
Éneklő Magyarország – Fesztivál Hangverseny
május 18. szombat 16 óra
Helyszín: Bartakovics Béla Közösségi Ház
Éneklő Magyarország – Minősítő Hangverseny
május 18. szombat 19 óra
Helyszín: Bartakovics Béla Közösségi Ház
Baráti találkozó ismerkedési est
Szerenád a város közterein (Végvári vitézek tere, Eszterházy tér)
május 19. vasárnap
A kórusok templomi fellépése
Az énekkarok közreműködnek a város templomaiban a szentmiséken, istentiszteleteken.
Önálló hangversenyek Eger és a környező települések templomaiban
május 20. hétfő 15 óra
Helyszín: Érsekkert zenepavilon
Legyen a zene mindenkié
„Amihez csak a nyári ég kell” (részlet Gárdonyi Géza Harmónika című dalából)
Kevesen tudják, de igen jelentős volt Gárdonyi zenei munkássága, önálló dalszerzőként is ismert. Nemrégiben előkerült dalainak, magyar nótáinak kottája.
Ezen a rendezvényen fellépnek a fesztiválon résztvevő kórusok, és szólisták, a programban néhány jellegzetes szerzemény is elhangzik, melynek Gárdonyi volt a szövegírójavagy megzenésítője.
A zenei műsorszámok között Jámbor Ildikó újságíró kérdéseire Keller Péter (Gárdonyi unokája, fertálymester), és Cs. Varga István irodalomtörténész válaszol.
Szalkszentmártonban a Szederinda Néptánc Egyesület szervezésében kerül sor a Pünkösdi Forgatag elnevezésű fesztiválra. A fesztivál a pünkösdi néphagyományok köré épül, mint a pünkösdi király és királynő választás, májusfa kitáncolása. Ennek keretében a környező néptáncegyesületek gyermekcsoportjai mutatják be produkciójukat, emellett a helyi és környéki kézművesek és őstermelők számára is biztosítanak értékesítési formát kirakodóvásár keretein belül. A gyermekeket ingyenes programokkal lepik meg, mint például: kézműves műhely, népi játszótér, ugrálóvár, lovaskocsi pecsétgyűjtés tombolával.
Gencsapátiban Pünkösdi hétvége címmel tartanak programokat május 17. és 19 között. A programsorozat nyitányaként 2024. május 17-én 19 órától láthatja a közönség a Magyar Állami Népi Együttes Táncos magyarok című műsorát. Majd másnap 2024. május 18-án a Mozdulj Gencsapátiért Egyesület és a Gencsapáti KSE szervezésében sportnap lesz kicsik és nagyok részvételével.
Pünkösdvasárnap 2024. május 19-én már 27. alkalommal kerül megrendezésre a Gencsi Söprű Regionális Néptáncfesztivál, ahol 17 néptáncegyüttes, 4-500 táncos mutatkozik be.
19:30–tól Laposa Julcsi & The Band lemezbemutatóját,
21:00 órától a Ritmusa Zenekar koncertjét és mulatságát.
A szentendrei Skanzen Pünkösdi Örökség Ünnep programjai bepillantást engednek az élő örökség közösségeinek színes hagyományaiba. Két napra kézműves remekekkel, tánccal, zeneszóval, pünkösdölő gyerekekkel és önfeledt jókedvvel telik meg a múzeum. Ebben az évben a kézműves hagyományok állnak a rendezvény fókuszában. A látogatók népi mesterségek titkait ismerhetik meg, beállhatnak a sárközi vagy a nagyecsedi táncosok közé, élvezhetik a különböző tájegységek muzsikáját, és gyönyörködhetnek a különféle vidékek viseleteiben. Emellett olyan különleges tradíciókkal találkozhatnak, mint a selmeci diákhagyományok, a Mária-tisztelet vagy a kőszegi „Szőlő Jövésnek” hagyománya. A táncos és kézműves közösségek mellett gasztronómiához kötődő örökségek is bemutatkoznak, mint a birkapörkölt főzésének karcagi hagyománya vagy a borsodnádasdi molnárkalács.
A fertődi Esterházy-kastély kertje Magyarország legnagyobb barokk kertegyütteseként a magyar kertörökség kiemelten fontos része, amely egyben Európa második legnagyobb barokk kertje, így az európai kertörökségek között is jelentős. A franciapark mellett a 20. században kialakított angolkert és rózsakert is látogatók ezreit vonzza. A Pünkösd Eszterházán programsorozat keretében Balogh Eszter üvegművész ólomüveg-kiállítása, üvegfestés, esküvői fotókiállítás is várja az érdeklődőket. Pünkösdhétfőn Haydn Eszterházán címmel tart előadást Rácz Márton karmester. Több vezetett séta is indul. A témák: Eszterháza zenei élete és az azt meghatározó emblematikus helyszínek, Kertek és a klímaváltozás (az angolpark), Színek, illatok, élmények (a Cziráky Margit-rózsakert).
A programok többsége ingyen látogatható a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően.
Fakultatív programok: Városnézés, kirándulások, Szilvásvárad – Szalajka-völgy, Bélapátfalva – Apátsági templom
A programok ingyen látogathatók a Nemzeti Kulturális Alaptámogatásának köszönhetően.f